Můj soukromý labyrint

Mgr. Renata Ježková (1975)

Psychosomatika

Psychosomatikou a holistickým přístupem ke zdraví se zabývám už více než 20 let. Napřed ze zájmu, pak z nutnosti a nakonec se mi toto celoživotní poslání stalo i zaměstnáním. Ve své práci využívám také poznatků homeopatie, čínské medicíny, ajurvédy nebo našeho tradičního bylinkářství. Často máme pomoc na dosah a ani o tom nevíme.

Domácí vzdělávání

Ač vystudovaný pedagog, své dvě děti jsem nikdy nesvěřila veřejnému vzdělávacímu systému. Učíme se doma a co možná nejvíc sebeřízeně. V oblasti domácího a alternativního vzdělávání se aktivně pohybuji už 7 let. Spolupracuji s Asociací pro domácí vzdělávání a iniciativou Svoboda učení. Ve svobodné demokratické škole Donum Felix jsem působila jako poradce a facilitátor vztahů.

Marketing

Marketing má s psychologií společného víc, než bychom chtěli. Pracovala jsem přes 5 let jako obsahový stratég, content manager a školitel psychologie prodeje a obsahového marketingu. Vždy si pečlivě vybírám, co prodávám, a autenticitu považuji za klíčový faktor úspěšné prodejní strategie.

Čím se zabývám

Psychosomatická Terapie

Když chcete řešit své zdraví komplexně.

Koučink
a mentoring

Když si problém žádá rychlé a efektivní řešení.

Domácí vzdělávání

Doma nebo ve škole?
To je to, oč tu běží…

Labyrint byznysu

I podnikání může mít duši. Udělejte jí ve svém byznysu místo.

Cesta ke svobodnému vzdělávání

K psychosomatice mě před mnoha lety přivedla jedna konkrétní věta C.G.Junga. Svůj rozbor případu muže s nutkavou neurózou končí Jung větou: “Je to samozřejmě velmi nevědecké hledisko, ale jsem přesvědčen, že si svou neurózu zaslouží a bude ji mít až do posledního dne svého života, když se bude chovat jako prase.” (Analytická psychologie – Její teorie a praxe, vydala Academia v roce 1993, str.139).Taková diagnóza mě jednak pobavila, ale hlavně mi otevřela nový pohled na léčbu nejen duševních problémů. 

Ukázala mi, že nestačí pouze problému porozumět a najít léčebné prostředky. Je potřeba, aby bylo v rovnováze daleko víc faktorů. Hledání této rovnováhy se pak v podstatě stalo středobodem mého osobního i pracovního života.

S nálepkou “přecitlivělá” jsem se dlouho potulovala svým osobním labyrintem, ale ven mě to nijak zvlášť netáhlo. Studovala jsem právě filosofii a antropologii a tam je bloumání po labyrintu docela přínosné. Nakonec jsem podlehla naléhání rodičů, abych dělala i něco “užitečného” a přidala k tomu ještě pedagogickou fakultu. Jako mě studium filosofie přivedlo k celoživotnímu bádání o duši, tak mě studium na peďáku přimělo zamyslet se nad tím, jak vzděláváme děti a nastartovalo moji cestu k domácímu a svobodnému vzdělávání.

Ale postupně se se svými nároky stále hlasitěji hlásilo tělo a já byla občas dost nevybíravě donucena vracet se k hledání rovnováhy vně i uvnitř.

Psychosomatika

Sama sobě pokusným králíkem

Dokud jsem neměla děti, řešila jsem zdravotní problémy klasickou cestou. Ale nebyla jsem zrovna ukázkový pacient. Živě si pamatuju, jak jsem se po jedné diagnóze (porucha imunity a prognóza, že se budou problémy při zátěži vracet) rozhodla, že to teda ani náhodou a prostě se nic nevrátí a basta. Nevrátilo. 

Zato jsem dlouhé roky bojovala s čím dál horšími migrénami, které odolávaly jakékoliv konvenční léčbě. Odolaly i homeopatické léčbě, fyzioterapii a všemu ostatnímu. Ve chvíli, když jsem se při záchvatech už nedokázala postarat ani o děti a cítila, že se nezvednu, i kdyby hořelo, jsem postupně začala daleko hlouběji studovat alternativní léčebné přístupy. Napřed právě homeopatii, kterou jsem z praxe znala, pak přišla ajurvéda, klasické bylinkářství, Bachovy esence, čínská medicína…

Přestože se v některých dílčích věcech tyto systémy rozcházejí, tak základ mají společný –  a tím je ono hledání a znovunastolení rovnováhy. Mezi tělem a duší, aktivitou a odpočinkem, prací a rodinou, mezi mnou a světem… Postupně se všechny tyhle poznatky propojovaly s tím, co jsem dlouhodobě studovala v psychologii a filosofii. S každým dalším krokem se mi otevíraly další obzory, které jsem neúnavně zkoumala. Byla jsem sama sobě pokusným králíkem a vyzkoušené postupy dále testovala na okolí.

Ve chvíli, kdy se u nás začalo rozšiřovat povědomí o psychosomatice, mi došlo, že konečně existuje aspoň nějaké označení pro to, co dělám.

Současná praxe

V současné době ve své praxi propojuji péči o duši s péčí o tělo a pomáhám klientům nalézt jejich ztracenou rovnováhu. Jak terapie a konkrétní přístupy vypadají, si můžete přečíst v záložce Ceník.

Mám dvě děti, momentálně na prvním a druhém stupni, a obě jsou od začátku v domácím vzdělávání. Jsou vedeny co nejvíc sebeřízeně (v rámci toho, co systém dovolí). Proto se také z velké části věnuji rodinám, které o domácím vzdělávání uvažují, řeší věci s ním spojené nebo potřebují podporu při řešení školních problémů. Dlouhodobě spolupracuji i s Asociací pro domácí vzdělávání, Svobodou učení a dalšími iniciativami. 

Značnou dobu jsem se pohybovala pracovně v marketingu. Nabízím podporu menším subjektům nebo freelancerům v oblastech jako je budování značky, nastavení komunikační strategie, práce s klienty a cílovou skupinou… Protože máte-li vlastní projekt, který chcete uvést v život, tak rovnováha je naprosto zásadní prvek, nechcete-li pohořet nebo vyhořet. Všichni bychom přece rádi hlavně zářili.

Potkejme se